ایجاد 1500 واحد شغلی (دام سبک و سنگین) جدید در استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان
ایجاد 1500 واحد شغلی (دام سبک و سنگین) جدید در استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان

حسب تأکید تولیت معزز آستان قدس رضوی برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان، ضمن بررسی اوضاع منطقه و پایش نیازهای اساسی مردم، مشخص شد که معیشت مردم بیش از دیگر کمبودها به خطر افتاده است؛ به همین دلیل اشتغال‌زایی در اولویت اقدامات ما قرار گرفت.
با تشکیل جلسات متعدد با حضور کارشناسان و اساتید دانشگاه مزیت‌های هر منطقه شناسایی و در خصوص ایجاد اشتغال مناسب به جمع‌بندی رسیدیم که پرورش دام سبک، شترداری، پرورش میگو با آب دریا، بوم‌گردی، خیاطی بانوان با محور دوخت البسه محلی ترکمنی از جمله شاخص‌ترین مزیت‌های نسبی این استان است.
پس از جمع‌بندی اطلاعات به این نتیجه رسیدیم که بخاطر وجود مراتع سرسبز و پیشینه طولانی اشتغال ساکنان گلستان به دامپروری و نیز تناسب با زیرساخت‌های آستان قدس رضوی، اشتغال‌زایی در حوزه دام سبک، بهترین گزینه خواهد بود.
برای اجرای طرح در مناطق و روستاهای سیل‌زده و جمع‌آوری اطلاعات خانوارهای کم‌بضاعت و آسیب‌دیده از سیل، گروه‌های جهادی و مردمی را پای کار آوردیم. این گروه‌ها خانوارهای مشمول را با 18 شاخص از جمله افرادی که کسب‌وکارشان را در سیل از دست داده بودند، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی نبودند، توانایی جسمانی راه‌اندازی دامداری را داشته باشد و…، اهلیت‌سنجی کردند تا وام قرض‌الحسنه 70 میلیون تومانی برای راه‌اندازی واحدهای دامداری به آنها تعلق گیرد.
در راستای این طرح با مؤسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی برای ارائه خدمات فنی و تخصصی در حوزه دامداری از جمله اصلاح نژاد، اصلاح جیره دام، اعمال مراقبت‌های ویژه دام برای ایجاد مزیت و استحصال نتیجه بیشتر مذاکراتی صورت گرفت.