توزیع بسته‌های مواد غذایی و احیای چاه‌های آب شرب 100 روستا در سیستان و بلوچستان
توزیع بسته‌های مواد غذایی و احیای چاه‌های آب شرب 100 روستا در سیستان و بلوچستان

بلافاصله بعد از وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان و دستور تولیت معزز آستان قدس رضوی مبنی بر کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان سیل، معاونت محترم محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی و بنیاد کرامت رضوی در این مناطق حاضر و بر اساس اطلاعات احصاء شده و نیاز موجود در شهرستان نیک‎شهر مستقر شدند.
با توجه به کمبودهای احساس شده و عمق خسارات وارد شده در شهرستان نیک‎شهر، با هماهنگی‌های صورت گرفته با شهر مشهد، دو دستگاه آشپزخانه پخت غذای گرم مستقر شد و در هر وعده 7 هزار و 500 پرس غذای گرم بین سیل‌زدگان توزیع شد.
همچنین در ششمین روز استقرار تیم‌های امدادرسان آستان قدس رضوی در مناطق آسیب‌دیده از سیل استان سیستان و بلوچستان و تأمین و توزیع اقلام اساسی سیل‌زدگان، عملیات عمرانی و زیرساختی در دستور کار نیروهای خدمت‌رسان قرار گرفت.
پس از انجام ارزیابی‌های اولیه از میزان خسارت وارده، مناطقی از شهرستان نیک‌شهر به عنوان محل استقرار تیم خدمت‌رسان آستان قدس رضوی انتخاب شد.
بنیاد کرامت رضوی پس از انجام اقدامات ضروری اولیه نظیر استقرار آشپزخانه سیار، نانوایی، طبخ غذای گرم، توزیع جیره خشک، تهیه و توزیع پوشاک، اقدامات زیرساختی و عمرانی را در دستور کار خود قرار داده است.
همین‌طور قرارگاه مرکزی آستان قدس رضوی با استقرار در دو منطقه، بخش چاهان و دهستان زیردان، در مجموع 35 روستا را تحت پوشش عملیات خدمت‌رسانی خود برده‌اند و پیش از هر اقدامی، چاه‌ها و پمپ‌های آب این مناطق که در اثر گل‌گرفتگی ناشی از سیل دچار انسداد شده بودند، طی عملیاتی، راه‌اندازی مجدد شدند.
مدرسه زیردان با 9 پایه تحصیلی برای دختران و پسران که از مدارس بزرگ این مناطق روستایی است و نیاز به اصلاحاتی از جمله افزودن دو کلاس، سیمان کردن حیاط مدرسه، ساخت زمین فوتبال و والیبال داشت، برای امور عمرانی انتخاب شد.
همین‌طورعملیات عمرانی در جاده‌ها و راه‌های روستایی تخریب شده چاهان، از اول بهمن‌ماه آغاز شد و عملیات لایروبی در 5 بند آب مسدود شده تا آب‌رسانی به نخلستان‌های این مناطق دوباره از سر گرفته شد.