برگزاری بازدید های ویژه توسط مرکز جامع ارتباطات مردمی
هدف اصلي بازدید‌ ها، آشنا نمودن اقشار و مخاطبان خاص (نخبگان دانشگاهي، علمي، فرهنگي، اصناف، واقفان، خيرين و...) با خدمات آستان قدس رضوي است.
سه شنبه,۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱

نزدیک به 3 دهه از اجرايي‌شدن طرح بازديد هاي ويژه از مجموعه فعاليت‌هاي آستان قدس رضوي توسط مركز ارتباطات و رسانه مي‌گذرد. هدف اصلي اين بازدید ها، آشنا نمودن اقشار و مخاطبان خاص (نخبگان دانشگاهي، علمي، فرهنگي، اصناف، واقفان، خيرين و...) با خدمات گسترده‌ي آستان قدس رضوي است. در اين سال‌ها، همه روزه 40 نفر از اعضاي گروه‌هاي برگزيده از اقصي‌ نقاط كشور به همراه كارشناسان خبره‌ي ارتباطات مردمي،  در اين معرفی بازدید ها شركت کردند و از مجموعه فعاليت‌هاي آستان قدس رضوي مطلع شدند. به علت تأثيرگذار بودن اجراي  طرح بازدید ها، طي ساليان گذشته با افزايش تقاضاي زائران از سراسر كشور روبه‌رو بوده‌ايم. علاوه بر میهمانان داخلی که به صورت روزانه از این برنامه  بازدید ها استفاده می‌نمایند، میهمانان ویژه خارجی نیز تمایل بسیار زیادی برای شرکت در این بازدید ها دارند. 

زائرسرای رضوی
آستان قدس رضوی با ارائه خدماتی از قبیل فراهم آوردن اقامتگاه‌هایی بسیار مناسب و دارای امکاناتی مطلوب برای زائران و نیز موسسه موقوفه خدمات زائر رضوی در زائرسرا با داشتن رستورانی مجلل و سرو انواع غذاهای متبوع و باب میل این عزیزان پذیرای ایشان خواهد بود.
موزه قرآن و نفایس
موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های قرآنی جهان است. . در حال حاضر این موزه سه گنجینه دارد و مجموعه‏‌ای از قرآن‏‌های خطی با قدمت تاریخی از قرن 3 تا قرن 13 قمری، همچنین مجموعه‏‌ای از مرقعات از دوره صفوی تا عصر حاضر، مجموعه‏‌ای از جلد‏های لاکی و روغنی و نقاشی‏‌های گل و مرغ و تذهیب و خوشنویسی هنرمندان معاصر در آن به نمایش در آمده است.
موزه فرش
این موزه‌ی فاخر و ارزشمند در مجموعه‌ موزه‌ی آستان قدس رضوی ساخته شده است. برای نمایش دادن هنر ارزشمند فرش بافی و فرش‌های فاخر و نفیس بافته شده در آستان قدس در ساختمان سه طبقه‌ای راه‌اندازی شد.
در این موزه هر طبقه به بخش خاصی اختصاص یافته است:
طبقه اول: برای نمایش قالی‌ها و فرش‌های بافته شده در نواحی مرکزی و شرقی ایران که از زیبایی نظیر ندارند. همچنین قالی‌های پرده‌ای نیز در این طبقه نگهداری می‌شوند.
طبقه دوم: محل نشان‌دادن قالی‌ها و فرش‌های بافته شده در مناطق غرب و شمال غربی ایران و همچنین قالیچه‌ها و گلیم‌های بافته شده توسط هنرمندان فرشباف عشایر و ایلات کشور.
طبقه سوم: نمایشگاه قالی‌ها و گلیم‌های بافته شده در دوره‌ی صفوی و فرش‌های بزرگ بافته شده در مشهد می باشد.

بازدید

منطقه ویژه اقتصادی
منطقه ویژه اقتصادی سرخس در تاریخ 1375/02/24  برای رفع محرومیت از چهره شمال شرق کشور، کمک به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار و مولد، جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در صنایع مختلف منطقه، رونق صادرات و ترانزیت از طریق صنعت لجستیک، انبارداری کالا و بارانداز بزرگ شرق کشور، گسترش صنعت توریسم با توجه به نزدیکی به مشهد مقدس، گسترش مباحث آموزشی و تحقیقاتی از طریق جذب شرکت‌های دانش بنیان جلوگیری از خام‌فروشی کالا، حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی ایجاد شده است و در حوزه‌های  بازرگانی، لجستیک، جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی، توریسم، بانک و بیمه، آموزش و خدمات فعالیت می‌کند.

شمیم رضوان
این بخش پس از تحویل روزانه گل‌ها فوق ضریح ، نسبت به بوجاری، طبقه‌بندی و خشک نمودن گل‌ها توسط دستگاه‌های پیشرفته به‌ نحوی که رنگ و بوی طبیعی آنها از بین نرفته، اقدام می‌کند و سپس در پاکت‌های پلاستیکی ممهور به نقش گنبد بارگاه ملکوتی امام‌رضا علیه‌السلام بسته‌بندی نموده و به همراه یک کتابچه مناسبتی در میان نمازگزاران توزیع می‌شود.

بازدید

شرکت فرش آستان قدس رضوی
این شرکت مرجع تولید و اشاعه نقوش و اصالت فرش ایرانی، تأمین‌‌کننده مواد اولیه مرغوب و اصیل بوده و پذیرش سفارش فرش دستباف و همچنین ارائه خدمات به مساجد و کلیه اماکن مقدس در سطح جهان، حفظ اصالت طرح رنگ و نقشه فرش دستباف به‌ عنوان مجتمع برتر کشور با عنوان برند رضوی، تولید فرش در ابعاد سفارش‌‌ شده حرم مطهر و تفکیک طرح و نقشه به‌ نوعی که در آینده و پس از استفاده در حرم مطهر بتوان آن‌ را به قواره‌های کوچکتری تقسیم کرد، از چشم‌اندازهای این شرکت است.


صنایع چوب آستان قدس
شرکت کارخانجات صنایع چوب آستان قدس رضوی به ‌عنوان اولین مجموعه صنایع چوبی دارای کاربرد نشان استاندارد ملی ایران در استان خراسان، از سال 1363 در طرح توسعه حریم حرم مطهر حضرت‌رضا علیه‌السلام فعالیت خود را آغاز و با گسترش کمی و کیفی دامنه فعالیت، در سال 1375 به ثبت و بصورت مستقل شروع بکار نمود.

بازدید

دارالشفاء
موسسه درمانی آستان قدس رضوی وابسته به آستان نورانی و مطهر علی‌بن‌موسی‌الرضا‌ علیه‌السلام در راستای خدمت همه جانبه به زائران و مجاوران و انجام یکی از اقدامات بسیار مهم و حیاتی آستان قدس راه‌اندازی شده است. بخش‌های موجود در دارالشفاء امام عبارتند از: اورژانس و اتاق CPR، رادیولوژی، آزمایشگاه، داروخانه شبانه‌‌روزی، کلینیک دندانپزشکی (خدمات: ایمپلنت، ارتودنسی، جراحی لثه،...)، بینائی سنجی، شنوائی سنجی، واحد مامائی، کلینیک تخصصی، واحد دیالیز، واحد شیمی درمانی، واحد فیزیوتراپی، واحد طب‌کار، واحد خادمین سلامت.

بنیاد پژوهش‌های اسلامی
بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1363 تأسیس شده است وطی سال‌های اخیر، با پیاده کردن طرح تحول، تنظیم چشم‌انداز و برنامه‌های پنج‌ساله، اصلاح اساسنامه و ساختار، تشکیل شورای علمی برای یکایک گروه‌ها، ارتقاء جایگاه شورای پژوهش، ورود مستقیم به بازار عرضه و فروش و مهم‌تر از همه، تشکیل پژوهشکده، بنیاد به نهادی پویا و شناخته شده تبدیل شده است. 

بازدید


موزه مردم‌شناسی
در آذر سال 1385 موزه مردم‌شناسی به عنوان موزه‏ای تخصصی در محل حمام مهدی‌قلی‌بیک که بنایی قدیمی و مربوط به دوران صفویه است افتتاح گردید، تا حمام که روزگاری به عنوان پدیده‏ای فرهنگی، در زندگی مردم نقش ایفا می‏کرده است، اکنون نیز محلی برای پاسداشت آداب و رسوم، اعتقادات و سنن اجتماعی حاکم بر جامعه باشد و به نمایش برخی از اشیایی بپردازد که مشتاقان حضرت‌رضا علیه‌السلام با خلوص نیت به آستانش اهدا کرده‌‏اند.

بازدید


 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید